Amok Koşucusu

İsmi kadar ilginç, Amok Koşucusu… Açıkçası başlamadan önce hakkında sıkıcı olduğuna dair yorumlar duymuştum. Amok Koşucusu kitabı, kimsenin asıl nedenini bilmediği bir kazayla başlıyor.

Responsive image
YAZAR
Stefan Zweig
DOSYA BOYUTU
3,34 MB
YAYIN TARIHI
2019
DIL
Türkçe
ISBN
9786058093546

Amok Koşucusu harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Stefan Zweig. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Stefan Zweig'den Amok Koşucusu kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


“… ‘Amok koşucusu’nun ne demek olduğunu biliyor musunuz?’ … ‘tam bir çılgınlık, bir tür kuduz hali, sıradan bir alkol zehirlenmesiyle karşılaştırılamayacak delice bir saplantı’…”Avrupa’nın kolonilerinden birinde görev yapan bir doktorun hayatı, gene kendisi gibi Avrupalı olan ve kendisinden yardım isteyen bir kadının sırrını öğrenmesiyle değişir. Yardıma ihtiyacı olan bir insana karşı yapmış olduğu hata ve bu hatanın telafi çabası doktorun amok koşusunun da başlangıcı olur. Amok Koşucusu, etkili tasvirleriyle koloni insanının ve orada bulunan Avrupalıların hayatlarını, birbirlerine karşı tutumlarını gözler önüne sererken yaptığı hatanın pişmanlığını yaşayan bir insanın ruh halini de okuyucusuna hissettirmekte. Olağanüstü anlatıma sahip bu uzun öyküde Zweig, aklından hiç çıkarmadığı intihar düşüncesini gerekçelendirmekte olup kendisini de intihara götüren süreçlere kendince bir erdem kazandırma çabasındadır.(Tanıtım Bülteninden)  


Amok Koşucusu da işte bu ruh halini, sürekli kaçışı ve koşuşu anlatan bir eser olarak karşımıza çıkmıştı. Amok Koşucusu'nda yer alan öykülerin ortak noktası ise intihardır.